Тканини для постільної білизни

Найчастіше у виробництві комплектів постільної білизни використовується бавовна, льон або шовк. Найбільш практичними, що полегшують прасування та прання виробів, є штучні, синтетичні тканини. Але, на відміну від натуральних, вони менш зручні та корисні. Найпопулярнішим матеріалом, що використовується для виготовлення постільної білизни, є бавовна в різних своїх варіантах, будь то ситець, бязь, батист, сатин, ранфорс, перкаль, фланель (чесаний бавовна), бавовна з поліестером, трикотаж.

Сатин (фр. satin, від араб. зайтуні, від Зайтун - старовинного араб. назви китайської гавані Цюаньчжоу, звідки вивозилася ця тканина) - тканина сатинового переплетення ниток з бавовняного або хімічного волокна. Має гладку, шовковисту лицьову поверхню, де переважають уткові нитки; досить щільний і блищить; випускається в основному гладкофарбованою, набивною та вибіленою.

Сатин виготовляється з крученої нитки бавовняної подвійного плетіння. Давно було помічено, що чим більше скручена нитка, тим яскравіший блиск. Так з'явився глянець - сатин, що нагадує шовк.

Білизна із сатину довговічна і витримує велику кількість прань - 200-300, і лише через досить довгий час матеріал починає трохи тьмяніти. Він дешевше, ніж шовк, але дорожче, ніж інші бавовняні тканини. З нього роблять білизну різного дизайну для повсякденного використання.

Крім самого сатину, розрізняють також мако-сатин. Така тканина має велику гладкість і блиск за рахунок найтонших ниток пряжі. Виготовляється вона тільки з чистої бавовни без домішок. Важливим моментом при виготовленні є дотримання певного співвідношення ниток – поперечних та поздовжніх.

Тільки так, використовуючи високоякісну бавовну, сплітаючи з неї найтонші нитки і піддаючи тканину сучасним методам очищення, можна досягти приголомшливого результату і відчути дивовижну гладкість і легкість мако-сатину.

Чудово те, що постільна білизна з такого матеріалу поряд із чудовим зовнішнім виглядом зберігає всі переваги сатину. Він також практично не меніться і зберігає блиск надовго.

Ранфорс - це тканина зі 100% натуральної бавовни (бязь покращеної якості). За щільністю плетіння ранфорс перевершує бязь і льон. М'якість та ніжність матеріалу створює почуття комфорту та захищеності.

Переваги постільної білизни з ранфорсу:

1. М'якість
2. Міцне
3. Витримує велику кількість прань
4. Адаптується під температуру повітря: взимку на такій білизні тепло, влітку прохолодно
5. Має високі гігієнічні властивості
6. Довговічне

Бязь - (араб. bäzz), бавовняна щільна тканина полотняного переплетення, паперове полотно, бурметь. Бязь випускається суворою (необробленою) і біленою, набивною та гладкофарбованою. Білена бязь зазвичай називається полотном. З'явилася Росії у XVI столітті, а за старих часів привозилася з Азії. Використовувалася для опашів, каптанів та іншого верхнього одягу як підкладка. У XVIII-XX ст. вибілена бязь служила для пошиття нижньої солдатської білизни, оскільки була дешевшою за міткаль. Гладкофарбовану бязь використовували для підкладки та дублювання костюмних та пальтових тканин, набивну – для жіночих та дитячих легких суконь.

У торгівлі буває двох сортів:
• проста, шиля
• найкраща, ханагай

В даний час бязь - основний вид постільної тканини для пошиття постільної білизни. Бязова білизна, за свідченням господарок, витримує нескінченну кількість прань, до того ж коштує порівняно недорого. Залежно від щільності плетіння, з бязі можна робити як парадні, і повсякденні гарнітури. Останні, завдяки своїй практичності, мають великий попит у країнах пострадянського простору. За цими показниками з бязью можна порівняти лише суміш бавовни з поліестером.

Варто також відзначити такі властивості бязі, як:
• гігієнічність
• екологічна чистота
• легкість
• здатність на довгі роки зберігати яскравість малюнка
• низька зминання

Полікоттон — (полікотон) сумішова тканина бавовни та поліестеру, призначена для виробництва постільної білизни, ковдр, подушок та матраців.

склад

Ця тканина буває різних видів, може складатися з:
1. 35% поліестеру / 65% бавовни
2. 50% поліестеру / 50% бавовни
3. 65% поліестеру / 35% бавовни
4. 85% поліестеру / 15% бавовни

Переваги

Порівняно з тканинами, виготовленими тільки з бавовняних волокон, полікоттон має такі переваги:
• Довговічність структури тканини та стійкість барвників;
• Мала усадка;
• Гарні гігієнічні властивості;
• Низька зминання;
• Відсутність міграції волокна;
• Економія миючих засобів при пранні.

Ситець - тканина полотняного переплетення, що використовується в основному для домашнього текстилю, отримала свою назву від давньоіндійського слова "SITRAS", що означає "строката". У давнину Індія торгувала ситцем спочатку з Китаєм, а потім і з іншими країнами. Наприкінці 17 ст. Голландці почали друкувати візерунки на індійських білих тканинах, і це друкування швидко поширилося Європою.

У країнах пострадянського простору друкарські ситці завжди мали великий попит і фабрики з їх виробництва досягли високої досконалості у створенні друкованих малюнків. У 18 столітті ситець був однією з наймодніших тканин, що цінувалася досить дорого, оскільки нанесення різнокольорового орнаменту було дуже трудомістким процесом.

Ситець є однією з найпрактичніших тканин, що не потребують особливо ретельного догляду. Залежно від щільності такого матеріалу, з нього можуть виготовляти парадні та повсякденні гарнітури. Гарнітури, призначені для повсякденного використання, мають особливий попит, оскільки вони відрізняються своєю практичністю і прийнятною ціною. Одним із найоригінальніших комплектів, що відрізняється своєю рифленою поверхнею, є гарнітур, виконаний із жатого ситця (тканина жниварка). Така білизна не вимагає прасування і дуже полегшує працю господарок.

Перкаль – (фр. percale, від перс. پرگاله‎ [pargāla] — ганчірка[1]) – бавовняна тканина підвищеної міцності з некручених ниток.
Строго кажучи, слово "перкаль" у російській мові відноситься до жіночого роду. Однак у контексті застосування в авіації (див. нижче) це слово найчастіше використовується в чоловічому роді.

Виготовляється із середніх (№ 36—60) та тонких (№ 60—100) номерів паперової пряжі; у разі називається також паперовим батистом. Щільність від 3500 до 6500 ниток на 1 м (90-160 ниток на 1 дм). Випускається в необробленому вигляді, але з віддаленим розчином, що клеїть, нанесеним при шліхтуванні.

В даний час - залежно від товщини перкаль використовується в основному для пошиття парашутів та вітрил, виготовлення постільної білизни (не пропускає пух, пір'я), суконь та жіночих блузок. Тканина перкаль подарує неповторне відчуття комфорту та ніжності, а спеціальна обробка цієї білизни полегшує процес прасування.

Батист - Легкий, прозорий, батист, що струмує, незважаючи на його легкість, відрізняється особливою міцністю і має рідкісне переплетення всіх його ліній. Щоправда, через 50-70 прань, нитки батиста починають збиратися в пральній машині, що призводить до утворення просвітів у самій тканині. Щоб це відбувалося рідше, із цього матеріалу найчастіше виготовляють дорогі спальні комплекти, що не потребують повсякденного використання.

Фланель - бавовняна, вовняна або напіввовняна тканина полотняного або саржевого переплетення, зазвичай з пухнастим рідким начісуванням. Теплий і м'який фланель, приємний на дотик матеріал, з легким і ніжним гарматою здатний зігріти холодні вечори. Єдиний недолік - при занадто довгій носінні починає «скочуватися». Добре підходить для одягу у міжсезоння, у прохолодну погоду. Популярна як пелюшки для новонароджених.

Льон - Льняна тканина, що виробляється з лляної пряжі (дивись Льонопрядіння), в основному полотняним переплетенням. При включенні в основу або качок бавовняної пряжі тканина називається напівлляною. Найбільш цінні властивості лляної тканини - висока міцність і здатність вбирати вологу при порівняно великій повітро- та теплопроникності, а також стійкість проти гниття. Лляні тканини відрізняються також добротністю, підвищеною жорсткістю, які посилюються апертуванням. Лляні тканини дуже шкарпетки і дають порівняно невелику усадку при зволоженні, маса 1 м2 лляної тканини коливається від 100 г (батист) до 1000 з гаком (брезент). Лляну тканину застосовують для виготовлення білизняних, технічних, тарних та інших виробів.

За призначенням та структурою розрізняють такі види Льняних тканин:
- столові камчатні (скатертини, серветки)
- рушникові камчатні та махрові
- полотна та рушники гладкі
- костюмно-плательні тканини (рогожки, трико та інші);
- полотна простирадла, тонкі (білизняні), терасні та тики
- грубі (технічні), бортовки, парусини брезентові, пакувальні та мішкові тканини, а також пожежні рукави та інші.

Лляні тканини випускаються суворими, напівбілими, білими та фарбованими. Високими якостями (незмінність, зносостійкість та ін) відрізняються тканини з льону з лавсаном.

Одним із найдавніших матеріалів, що застосовуються у виробництві постільної білизни, є льон. Такий гарнітур буде більш м'яким і приємним на дотик, легким у пранні та прасуванні, якщо комплект складатиметься із суміші бавовни та лляної тканини, оскільки матеріал із крученої нитки без бавовни дуже незручний.

Вчені довели, що використання білизни з натурального льону сприятливо впливає на організм людини. При пранні лляних тканин температура води має бути максимальною, а ось гладити такий матеріал потрібно, доки він не висох. Помічено, що після прання льон має властивість світлішати і сідати.

Шовк - м'яка тканина з ниток, що видобуваються з кокона тутового шовкопряда. Спочатку шовк походив з Китаю і був важливим товаром, який доставлявся до Європи Шовковим шляхом. Довжина шовкової нитки досягає 800 – 1000м. Нитка має трикутний переріз і, подібно до призми, відображає світло, що викликає гарне переливання і блиск.

В даний час найбільшим виробником шовку є Китай (близько 50% всього світу).

го виробництва). Індія виробляє близько 15% світового шовку, за нею йдуть Узбекистан (близько 3%) та Бразилія (близько 2,5%). Значними виробниками також є Іран, Таїланд та В'єтнам.

Шовк - найдорожчий і найкрасивіший матеріал - шовк. Найбільше цінуються японські шовкові тканини, ціна яких може у кілька разів перевищувати вартість самого ліжка.

Махровий бавовняний трикотаж. Білизна з махрового бавовняного трикотажу відрізняється своєю м'якістю та ніжністю завдяки найдрібнішим ворсинкам, що входять до складу такої тканини. Вона, до речі, також не вимагає прасування і може добре розтягуватись, що дуже зручно для тих, хто має матраци великих розмірів.